Jižní Francie 2022

Savoir vivre, tedy umění žít. Toto slovní spojení se používá přeneseně i pro člověka, který si užívá života a světa. Jak takové umění žít může vypadat?

Co třeba procházet se po Saint Tropez a pozorovat místní muže hrající petanque? Vidět spokojené výrazy elegantních žen nakupujících v luxusních obchodech v Cannes? Piknikovat na lavičce na náměstí, ulamovat bagetu a jen tak dýchat slaný vzduch v Port Grimaud? Vnímat svět prostřednictvím vůní v parfumerii Fragonard? Projít se v říjnu vyhřátou Nice a obdivovat historii i současnost Monackého knížectví... a to vše s lidmi, kteří tu atmosféru prostě cítí a sdílí s vámi?

Naši třeťáci a čtvrťáci takové umění žít okusili na začátku října 2022. Hotelováci si odprůvodcovali navštívená místa. Mohli si tak vyzkoušet teorii v praxi. Studenti Multimediální a propagační tvorby si odnesli spoustu materiálu pro vytváření koláží a videí. Ale šlo hlavně o zážitky, kterých si všichni přivezli víc než dostatek.

V dnešní době je dobré se občas „povznést“ a nechat se jednoduše unést atmosférou navštíveného místa. Klid i chaos, luxus, úžasná gastronomie, kultura, architektura, příroda, přátelé... To vše může člověka dovést k tomu, aby se, třeba jen na chvíli, stal šťastnějším.

A my měli to štěstí, že jsme Savoir vivre zažili alespoň na krátkou dobu. Někteří z nás možná i na delší ....